Květen 2008

Životopis

30. května 2008 v 14:52 C.S.Lewis
Celím jménem Clive Staples Lewis se narodil 29.11.1898 v Belfastu a zemřel 22.111963 v Oxfordu.
Britský spisovatel. Byl velký přítel J.K.Tolkiena,chodili spolu na univerzita a byli členy debatního kroužku,kteří se říkaly Tušitelé. Studoval Bibli a do svích příběků vkládá křest'anský nádech. Jecho knihy jsou napsány tak,aby si z nich lidé braly poučení a aby je učily správně žít.
Za 2.sv. váky u sebe v domě poskytoval útočiště dětem,které byly evakuované ze svích domovů.
Inspirací k napsání ságy o Narnii mu byla představa obrázku fauna s deštníkem,který v lese nese balíčky (budoucí scéna ze Lva,čarodějnice a skříně,kde se Lucinka setkává s panem Tumnusem.)
Za svůj poslední díl Letopisů Narnie získal v roce 1956 největší britské výroční ocenění za knihu pro děti a mládež Cambrige Medal.

Kentauři

30. května 2008 v 14:22
Napůl lidé a napůl koně. Je to moudrý a hrdý národ,který se vyzná ve hvězdách a dokáže z nich předpovídat budoucnost.
Zajmavost: Kentauři mají dva žaludky-lidský i koňský- a proto musejí jíst jak normální jídli tak i trávu,seno a oves.
Žijí mnohem déle než lidé a déle než jednorožci.

Najády

30. května 2008 v 14:20 Narnijské bytosti
Víly vody. Žijí poblíž potoků a jezer.Dryády

30. května 2008 v 14:19 Narnijské bytosti
Dryády jsou víly stromů.
Každá dryáda má svůj strom,který kdzž je zničen tak zemře i ona. Jsou hodně podobní lidem,jen jsou o něco vyšší a občas je na nich vydět velká podoba s jejich stromem.

Faunové

30. května 2008 v 14:16 Narnijské bytosti
Faunové jsou napůl lidé a napůl kozi(horní polovinu těla mají lidskou a to dolní kozí)
Žijí hlavně v lese,kde tančí s dryádami a zpívají písně.

Vedlejší postavy

30. května 2008 v 14:12 Postavy
Pan Tumnus
Faun pan Tumnus je první osoba se kterou se v Narnii setkala Lucinka v díle Lev,čarodějnice a skříň.Je to kladná postava,přestože chtěl Lucinku udat Bílé čarodejnici Jadis,ale pak si to ramyslel a čarodějnice na to přišla a nechala ho zkamenět. Aslan ho však zachránil.
Pan a paní Bobrovi
Manželský pár bobrů kteří pomohli dětem Pevensiovím dostat se k Aslanovi.
Oreius
Kentaur v Aslanově táboře.
Nikabrik
Zlý černý trpaslík,který chtěl zabít Kaspiana. V Aslanově vrchu byl zabit,protože spolu s ježibabou a vlkodlakem,které s sebou přivedl,chtěli vyvolat Bílou čarodějnici.
Andrew Ketterley
Je to starý,potrhlý Digoryho strýc. Vytvořil prsteny s jejiž pomocí se lze dostat do jiného světa. Líbila se mu Jadis a byl chamtivý.Jeho sestra se kterou žije se jmenuje Letty.

Mapa celé Narnie

30. května 2008 v 10:38 Mapy

Hlavní postavy

28. května 2008 v 17:02 Postavy

Aslan

Král všech králů,Syn císaře za mořem,Velký lev-kladná a nejpodstatnější postava.V knize se hovoří o devíti jménech Aslanových,ale přitom se tam vyskytují pouze tyto čtyři. Aslan je ochránce Narnie. Objevuje se ve všech dílech a nevládne jen Narnii,ale i spoustě dalších zemí. Dalo by se říci,že je to bůh.

Taš

Taš je takový opak Aslana,je to bůh zla.Uctívají ho lidé v Kalormenu a přinášejí mu krvavé oběti. Vyskytuje se v dílech Kůň a jeho chlapec a podstatně více se o něm dozvíte v knize Poslední bitva.

Kaspian X.

Hlavní postava dílu Princ Kaspian.Právoplatný král Narnie,Jehož trůn mu upřel jeho zlý strýc Miráz,který zabil jeho otce. Později král Narnie. Plavil se na konec světa,odkud si přivezl svou manželku. Otec Riliana.
Vyskytuje se v dílech Prina Kaspian,Plavba Jitřního Poutníka a i ve Stříbrné židly (tam už je velmi starý a zemře)

Petr Pevensie

Jeden ze čtyř dědí,kteří se za války dostaly do Narnie skříní. Později vládl spolu se sourozenci a jejich vláda se nazývá zlatým věkem Narnie. Po několika letech se všichni čtyři dostaly zpět do našeho světa,ale do nNarnie se vrací ještě jednou v díle Princ Kaspian. Petr je Nejvyšší vládce.

Zuzana Pevensieová

Později královna Zuzana. Její příběh je prakticky totožný s tím Petrovým,až na to že v díle Poslední bitva Zuzana v Narnii už nevěří.

Edmund Pevensie

Příběh opět skoro shodný s jeho sourozenci. Až na to,že Edmund byl ze začátku spíše záporný a také se objeví ještě v díle Plavba Jitřního Poutníka,jinak je V Lvu,čarodějnici a skříni,Princi Kaspianovi a trochu i v Poslední bitvě.

Lucie Pevensiová

Nejmladší ze čtyř sourozenců. Do Narnie se dostala jako první a vlastně tam ostatní Pevensieovi přivedla. Oběvuje se v dílech Lev,čarodějnice a skříň,Princ Kaspian,Plavba Jitřního Poutníka a Poslední Bitva.

Rilian

Rilian,kterému později říkaly Odčarovaný,je Kaspianův syn,který se však ztratil,když chtěl pomstit svou zavražděnou matku. Unesla ho Paní v zelené kytlici a věznila ho ve své podzemní říši,ale děti z našehosvěta,Eustac Scrub a Jill Poleová spolu s bludičkou Čvachetkou ho zachránili v díle nazvaném Stříbrná židle.

Tirian

Poslední král Narnie. Jeho příběh vyprávý kniha Poslední bitva.

Digory Kirke

Chlapec,který má nemocnou maminku a zkamarádí se s Polly, dostal od svého podivného strýce Andrewa prstýnka s jejiž pomocí se cestuje mezi světy. Přivedl Jadis do našeho světa a do Narnie(samozřejmě omylem) a byl u založení Narnie. Přinesl jablko,ze kterého byl zasazen strom ochrany. Je v díle Čarodějův synovec a Lev,čarodějnice a skřín,kde už je starým profesorem.

Jadis(Bílá čarodějnice)

Digory ji probudil ve světě Charnu,kde byla královnou a který zničila. Omylem ji dostal do Narnie,kde se ukrývala a později se prohlásila za její královnu a uvrhla na ni 100 let zimy. Petr,Zuzana,Lucie a Edmund ji porazili. Je v dílech Čarodějův synovec a Lev,čarodějnice a skríň.

Polly Plummerová

Holka,která společně s Digorym zažila založení Narnie.Je trochu také v díle Poslední bitva,kde se o ní hovoří jako o lady Polly,protože už má mládí za sebou.

Dýnil

Červený trpaslík,služebník a přítel prince Kaspiana,kterému hodně pomáhal a jeho cestě na trůn. Přivedl děti Pevensieovi k Aslanovu vrchu.Bydlel společně s Nikabrikem a Lanýžníkem. Je v Prince Kaspianovi a trochu ve Stříbrné židly.

Odlišnosti jmen

28. května 2008 v 16:52 Zajímavosti
Knižní forma Letopisů Narnie je v ČR ve dvou ,,verzích". Jelikož je 2krát přeložená a nový překlad se od toho původního docela dost liší co se týče jmen postav a míst. Dokonce jsou i jinak seřezené dílo,původně jdou po sobě tak jak je autor psal(podle toho se natáčí i filmy) a v novém vydání je to podle toho jak plyne čas v Narnii. Většina lidí zná pouze to nové vydání. Řekla bych,že to může nadělat docela zmatek,tak tady je takový malý ,,STARO-NOVO NARNIJSKÝ SLOVNÍK"
nový překlad-starý překlad
Dýnil-Trumpkin
Lanýžník-Čuchomech
Telmařané-Telmaríni
Destrier-Bohatýr
Mohutní medvědi-Břicháči
Archenland-Arkénie
Cupita-Březolez
Taneční louka-Taneční palouk
Aslanův vrch-Aslanova stráž
trpaslíci-skřítci
Sopespian-Lichometrník
měsíc zelen-listn
Bouřlivák-Horský Vichr
Gwendolen-Gvendolína
krtek Hrouda Rýč-Švihlík Lopatička
zajíc Heřman-Kamil
ježek Ježatec-Ředkvička
Planina Lucerny-Výspa u lucerny
Vytáčka-Podšívka
Zmatlík-Zmatík
Klenot-Křištál
Kalormenci-Kalorňané
kenteur Stověd-Pramen úsvitu
Polly-Gabrielka
Digory-Diviš
Eustac-Eustác
Jill-Julie
Grouda-Štiřík
Syslík-Kulík
řeka Suchá-Štírava
Tašbán-Tašebán