Princ Kaspian-děj

29. října 2008 v 11:07 | Lawiane |  Děje jednotlivých dílů
Princ Kaspian

Před stovkami let napadli Narnii Telmařané. Dobyli jí a převzali vládu. Jejich snahou bylo učinit z kouzelné Narnie normální zemi, kde budou vládnout pouze lidé. Káceli stromy a vyháněli či zabíjeli mluvící zvířata a jiné tvory. Nevěřili v Aslana a báli se moře, jelikož přes něj údajně přichází Velký lev, kterého sice neuznávali, ale přesto v nich vzbuzoval hrůzu. A Aslan, ochránce Narnie a dobra, se také dlouho neukázal.


Nyní žil ve velkém hradě na západě malý chlapec, princ Kaspian. Neměl otce ani matku, jelikož ty nechal zavraždit jeho strýc Miráz, který se tím pádem ujal vlády. To o svých rodičích však Kaspian nevěděl. Miráz se svou ženou nemohli mít děti, a tak byl Kaspian přece jen uznáván jako Mirázův nástupce. Jak princ dospíval, začal chápat, že jeho strýc je zlý tyran, který vládne zemi železnou rukou. Pak dostal nového učitele Doktora Korneliuse a ten mu, ačkoliv to měl zakázané, vyprávěl příběhy ze starých časů, kdy zvířata uměla mluvit a pod zemí bušili do svých kovadlin vousatí trpaslíci. Kaspian nebyl jako ostatní Telmařané, byl by mnohem radši, kdyby tyto časy přetrvávali doteď.


Jednou v noci ho Doktor Kornelius vzbudil a naléhavě mu vysvětloval, že situace na hradě se pro něj velmi změnila. Královna porodila syna, a proto jeho bude chtít Miráz odstranit, aby zajistil trůn svému potomku. Kaspian tedy rychle nasedl na svého koně a vydal se na útěk do hor, přes které se měl dostat do sousední země. Kornelius mu ještě při loučení daroval vzácný roh královny Zuzany, na který když zatroubí, tak vždy přijde pomoc. Jenže cestou je potkala bouře a kůň už to nevydržel a dal se na zběsilý útěk lesem. Načež se Kaspianova hlava setkala s velkou větví, která ho srazila s koně. Když se probral z bezvědomí, zjistil, že leží v příbytku u dvou trpaslíků (černého Nikabrika a červeného Dýnila) a jezevce Lanýžníka. Považoval tyto tvory za vyhynulé a dost ho tedy překvapilo, že je teď vidí před sebou. Dýnil s Lanýžníkem mu však vysvětlili, že tvorů jako jsou oni, ještě žije spousta, ale skrytí před zraky Telmařanů. Po tom co jim prozradil, že je princ, ho chtěl Nikabrik sice zabít, ale ostatní ho usměrnili a dohodli se, že je na čase vzít Narnii zase do svých rukou. Kaspian je totiž právoplatný král, a pokud mu pomůžou na trůn, tak on jim pak nechá svobodu. Svolali tedy poradu na Taneční louce, kde se sešli všichni, ti kdo žili ve skrytu. Jejich sněm však objevili telmarští vojáci, a tak museli uprchnout do Aslanova vrchu, kopce který je propletený spletí chodeb a je v něm ukryt kamenný stůl. Tam se schovali a plánovali co dál. Teď už bylo jasné, že bude válka. Telmařané začali vrch obléhat a Narnianům se jejich útoky moc nedařily. Rozhodli se tedy, že Kaspian zatroubí na roh a přivolá tak pomoc. Dýnila poslali k východnímu pobřeží, aby šel té pomoci naproti. Bylo totiž možné, že to bude Aslan, nebo čtyři dávní králové a královny Petr, Edmund, Zuzana a Lucie. A ti, že se objeví možná právě tam. Dýnila, ale po cestě chytili Telmařané a vezli ho k řece utopit. Život mu však zachránili čtyři děti, dva chlapci a dvě dívky. A jak se ukázalo byli to ti bájní králové a královny, původně děti z našeho světa, co je znovu do Narnie přivolala magická síla rohu. Trpaslík je tady po několika dnech dovedl k Aslanovu vrchu a když vešli dovnitř, zuřila tam zrovna bitka, jelikož Nikabrik přivedl čarodějnici s vlkodlakem a chtěl začít s černou magií. Museli být zabiti. S Nejvyšším vládcem Petrem se dohodlo, že vyzve Miráze na souboj muže proti muži a strana poraženého bude muset Narnii opustit.


Miráz nabídku nejprve nechtěl přijmout, ale jeho rádcové Glozelle a Sopespian ho přesvědčili, aby učinil opak. Měli totiž už své plány. Hodlali krále v boji obětovat a potom Narniany rozdrtit se svou armádou. Telmarský král se tedy střetl s Petrem v lítém boji a když Miráz jednou upadl, vtrhnul mezi ně jeden z jeho rádců, nenápadně mu vrazil šíp do zad a Petra obvinil ze zrady. Rozzuření Telmařané už se chystali k útoku, když v tom se tam objevil Aslan a přivedl s sebou ohromné množství kouzelných chodících stromů. Telmařané se lekli a bez boje se vzdali. Aslan pak udělal dveře ve vzduchu a Telmařanům vysvětlil, že jejich národ původně pochází z našeho světa, ze kterého se teprve dostali do Telmaru, než obsadili Narnii. Většinu z nich tedy znovu poslal na neznámý, úrodný ostrov do našeho světa a ti, kteří chtěli zůstat v Narnii, těm to bylo dovoleno. Země teď po právu patřila jak slušným Telmařanům, tak i původním Narnianům. Z Kaspiana udělal nového krále a čtyři sourozence poslal těmi dveřmi domů, ovšem s tím, že Petr a Zuzana už se do Narnie víckrát nevrátí, protože už jsou dospělí.Kopírovat pouze se zdrojem!!!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama