Dorian Gray-obsah-Benova role

16. ledna 2009 v 20:20 | Lawiane |  Ben Barnes
V listopadu 2009 by měl být film v kinech. Ben Barnes hraje hlavní roly, tak tady je obsah knižní předlohy:
Malíř Basil Hallward se seznámí s mladým mužem, či spíše hochem, Dorianem Grayem. Bere ho k sobě do ateliéru a maluje jeho portrét. Mladík pro něj znamená unikátní objev pro umění. Při jedné z návštěv malířova ateliéru se Dorian setká s Basilovým přítelem lordem Henrym Wottonem. Henry je obzvláště výřečný a dobrý společník, který chce žít život naplno a užívat si ho. Stejně jako Hallwarda ho zaujme Dorianova nepřehlédnutelná krása a nevinný zjev. Vysvětlí mu, že mládí a krása znamenají vše, že s tímto vzhledem může dokázat téměř cokoliv a měl by si tedy užívat těch pár let, které má ještě před sebou, než věk začne poznamenávat jeho tělo. Basil akorát dokončí portrét a Dorian si při pohledu na dílo uvědomí, jak je výjimečně krásný a vyřkne přání, kéž by se vše ošklivé, co jeho tělo čeká, mohlo zjevit na tom plátně a on by tak zůstal navždy mlád. Obraz si odveze domů a tam ho vystaví.
Od té doby se hodně stýká s Henrym, ale i Basil je mu dobrým přítelem. Jednoho večera zajde do zapadlého divadla, kde najde zalíbení v talentované herečce Sibyle Vaneové, miluje však spíše role, které hraje. Zasnoubí se spolu, ačkoli Sibylin bratr James Vane je zásadně proti a před tím, než odjede na několik let do Austrálie, jí přísahá, že jestli jí Dorian jakkoli ublíží, tak ho najde a zabije. Sibyla však jeho slova nebere vážně. Po nějaké době vezme Dorian na představení i Henryho a Basila, Sibyla však z ničeho nic hraje příšerně, diváci odcházejí, Basil a Henry uznají, že je hezká, ale hrát neumí a rovněž odejdou. Dorian vytrpí představení do konce a pak jde za Sibylou do šatny. Ta ho uvítá s nadšeným úsměvem. Tvrdí, že už nechce hrát Julii, milující Romea, když pravou lásku našla v něm.
Jenže Dorian ve skutečnosti miloval právě Julii a ne opravdovou Sibylu. Tato skutečnost vede k hádce. Ona ho prosí o odpuštění a vezme svá slova zpět. Dorian ji však nechá v ponížení a odejde. Sám je rovněž nešťastný a po příchodu domů si to rozmyslí, rozhodne se Sibyle omluvit a oženit se s ní. Přijde k němu však Henry se zprávou, že Sibyla Vaneová spáchala sebevraždu. Dorian si ovšem nepřipadá provinile, i když ví, že příčinou té události je on, a vinu opět přikládá jí. Když se pak o samotě zadívá na svůj portrét, přijde mu, že se změnil, že má ve tváři krutý výraz. Zalekne se toho a přestěhuje obraz do místnosti, od které má klíče jen on.
Uplyne spousta let a Dorianova tvář se vůbec nezmění. Muž začne žít zhýralý život a Londýn už se nebaví o jeho kráse a nevinnosti, nýbrž o jeho ničemných skutcích. Spoustu času pak tráví zamčený v horním pokoji se zrcadlem v ruce zkoumajíc svou tvář a její podobu s tou ohyzdnou na plátně. Nebo za bezesných nocí ležíc v posteli přemýšlí, co by dal za to, kdyby mohl žít život někoho jiného.
Jednoho listopadového večera pak potká na ulici Basila Hallwarda, kterého už dlouho neviděl. Basil mu sdělí, že za pár hodin odjíždí do Paříže, kde hodlá strávit pár měsíců malováním, ale teď že by s ním chtěl mluvit. Dorian ho s nevelikým nadšením vezme k sobě domů. Malíř mu začne dělat kázání o tom, že by se měl polepšit, že si kazí duši a mnoha lidem, že zničil život. Rozčílený Dorian se rozhodne ukázat tedy Basilovi svou pravou duši, která zjevuje jeho hříchy, konec konců je to právě jeho vina, to že je navždy takto prokletý. Malíř strhne z obrazu šarlatový háv, jenž ho zakrývá a nevěří svým očím. Ten ohavný portrét přece nemůže být jeho dílo! Chvíli plátno zkoumá, načež musí přiznat, že je to opravdu ten původní obraz, kdysi sličného a dobrého Doriana Graye. Toho mezitím zaplavila strašná vlna nenávisti, jelikož mu Hallward svým dílem zničil celý život. Z náhlého popudu popadne nůž, jenž leží na stole a nic netušícího malíře jím ubodá. Pokoj i s mrtvolou zamkne a odejde spát. Basil měl zálibu v tom se na nějaký čas ztratit, takže jeho zmizením si nikdo hlavu lámat nebude. Pocit vraždy, ačkoli toho skutku nelituje, však vraha pronásleduje po zbytek života.
V následujících letech také Dorian podlehne lákadlu opia a začne chodit do nevalně proslulých částí Londýna. Až na jednom z těchto výletů čirou náhodou narazí na Jamese Vanea, který přestože nezná jeho jméno ani vzhled, zaslechne v baru jeho přezdívku, kterou mu dala Sibyla. Na ulici Doriana dostihne, už ho chce zastřelit, když v tom se Dorian se zapře a odkáže se na svůj mladistvý vzhled. Za sebevraždu, která se odehrála před osmnácti lety, přece nemůže někdo, kdo sám vypadá na osmnáct. James se mu omluví a je šokovaný, že málem zabil nevinného. Žena stojící opodál, mu ale prozradí Dorianovo tajemství. Zná ho totiž už řadu let, a tak jejímu zraku neunikl jeho stále stejný obličej. To už je Dorian ale pryč. Jenže James po něm začne pátrat. Dorian to tuší a na každém kroku vidí, jak ho někdo pozoruje. Málem se z toho psychicky zhroutí. Zanedlouho, když je Dorian s přítelem na lovu, se stane nehoda a ten přítel nešťastnou náhodou zastřelí muže schovaného ve křoví, což je přávě James Vane.
Z Doriana tím spadne ta hrozná tíha strachu, která ho tolik trýznila. Teď, když už nemusí mít strach o svůj život, rozhodne se polepšit. Začne žít opět slušně a doufá ve zpětnou proměnu portrétu. Ten se však k lepšímu nemění. Dorian přemýšlí, jestli jeho nové dobré činy nebyli zase jen sobecké. Nakonec dojde k názoru, že musí obraz zničit. Nic už ho pak nebude tolik ovlivňovat a on bude zase normálním člověkem. Uchopí tedy stejný nůž, jakým sprovodil ze světa Basila Hallwarda a vrazí ho portrétu do srdce.
Sluha a několik osob jdoucích kolem domu v tu chvíli zaslechnou děsivý výkřik plný hrůzy. Po několikerém volání vylomí dveře a v pokoji najdou, před obrazem, jenž znázorňuje krásného mládence, ležet znetvořeného starce s nožem zarytým v hrudi, v němž poznají Doriana Graye.

Knížka je na můj vkus trochu nudná(občas se tam vyskytnou pasáže, kde na je 3 popsána Dorianova sbírka látek atd.)
Těším se na film, protože mě zajímá jakým způsobem to natočí.

Článek kopírovet pouze s autorizací!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama